Teenused

Teenus on mõeldud inimesele:

        Inimene, kellel on diagnoositud:

  • kellel on diagnoositud muu täpsustatud intellektihäire (diagnoosi kood F78) või täpsustamata intellektihäire (diagnoosi kood F79), raske või sügav intellektihäire (diagnoosi koodid F72-F73), kellel on suur hooldusvajadus, vajab pidevat kõrvalabi igapäevaeluga seotud tegevustes ning pole ise võimeline sooritama enese hooldusega seotud tegevusi. Seetõttu vajavad nad lisaks tavapärastele igapäevaelu toetamise tegevustele veel ka suurt hooldust, pidevat kõrvalabi või püsivat igapäevaste tegevuste üle võtmist tegevusjuhendaja poolt.
  • kellel on mõõdukas intellektihäire (diagnoosi kood 71) ja kes vajavad suures mahus järelvalvet ning kõrvalabi igapäevaelu toimingute tegemistel, kuid neil ei ole suurt hooldusvajadust.

Teenuse eesmärk:

  1. Vähendada lähedaste hoolduskoormust, toetada nende töötamist ja ühiskonnaelus osalemist;
  2. Pakkuda mõõduka, raske või sügavavõi muu täpsustatud ja täpsustamataintellektihäirega täisealistele hooldust, kõrvalabi ja järelevalvet vajavatele inimestele nende toimetulekuks vajalike tegevuskomponentidega teenust, mis võimaldab jätkata elamist koduses keskkonnas. 

Kuidas saab teenusele?

1. Inimene või tema seaduslik esindaja esitab SKA-le erihoolekandeteenuse taotluse, kuhu märgib soovitud teenuseks „Igapäevaelu toetamise teenus päeva ja nädalahoiuteenusena“. Taotlusele märgitakse soovi korral ka eelistatud teenuseosutaja nimi ja teenuse osutamise koht. Taotlust võib esitada ka siis, kui inimese elukohas või selle lähedal ei ole veel olemas teenuseosutajat, kuid teenusele õigustatuse kriteeriumid on täidetud. Pärast taotluse esitamist (40 päeva jooksul) võtab juhtumikorraldaja inimese/eestkostjaga ühendust ja lepib kokku teenusevajaduse hindamisaja.

2. Kui inimene  on juba tavalise igapäevaelu toetamise (IET) teenuse järjekorras, kuid tema tegelikuks teenuse vajaduseks on uus IET  päeva- ja nädalahoiuteenus, ei ole vaja uut teenuse taotlust esitada. Tuleb võtta ühendust juhtumikorraldajaga ja anda teada, et soovitakse kasutada päeva- ja nädalahoiuteenust.

Mida teenusel tehakse? 

  • Teenusele sisenedes koostatakse inimesele hiljemalt 1 kuu jooksul tegevusplaan, kus isikukeskselt pannakse inimesega/võrgustikuga koos paika teenuse eesmärgid ja tehtavad tegevused, vajadusel plaani täiendatakse/muudetakse jooksvalt. Iga 4 kuu tagant kirjutatakse vahehinnangud.
  • Inimest juhendatakse ja abistatakse hooldustoimingutes, hügieenitoimingutes ja eneseteenindamisel ( nt riietumisel, mähkmete ja hügieenisidemete vahetamisel, pesemisel, toitmisel).
  • Lisaks juhendatakse ja abistatakse  sotsiaalsete suhete loomisel või säilitamisel, oma aja planeerimisel, vaba aja ja huvitegevustes osalemisel ning päeva sisustamisel, inimest/perekonda juhendatakse vajadusel avalike teenuste kasutamisel, viiakse läbi tugigruppide tegevusi ja toetatakse nendes osalemisel.
  • Teenusel kujundatakse ja arendatakse inimese personaalseid ja igapäevaelu oskusi vastavalt tema võimekusele, kaasates teda arendavatesse tegevustesse, arvestades inimese terviseseseisundit ja võimekus.
  • Samuti ´kujunedatakse inimese tööoskusi, võimaldades talle töösarnaseid võimetekohaseid tegevusi.
  • Vajadusel nõustatakse teenusel inimese lähedasi tema tervise ja käitumisega seotud eripäradest.
  • Lisaks tagab teenuseosutaja muud toimetulekut tagavad toimingud: tunnetusprotsesside, kommunikatsiooni ja motoorika toetamise ning juhendamise ja abistamise inimese personaalsetel huvidel põhinevates tegevustes.
  • Vastavalt teenusel viibimise ajale tagatakse teenuse osutaja poolt igapäevaselt ka toitlustamine ja ööbimise võimalus.

Millal teenust osutatakse?  Teenust osutatakse päevasel ajal kuni 10 tundi, vajadusel terve ööpäev. Ühes kuus on võimalik teenust kasutada kuni 23 (öö)päeva.

Mille eest tuleb tasuda?  Inimene tasub teenusel pakutava toitlustamise ja vajalike hooldusvahendite eest. Kasutades teenust ööpäevaringselt tasutakse ka ööbimisega seotud kulud -  83,00 euro, millest 35 eur (madalama rahastusega sihtgrupp) ning 52 eur (kõrgema rahastusega sihtgrupp) maksab Sotsiaalkindlustusamet. Ülejaanud summa on vanemate kaetava osa.

Ühte teenuseosutajalolevat teenuskohta võib kasutada kuni kolm sama teenuse vajadusega inimest. Kui üks inimene ei kasuta teenust maksimaalselt lubatud ajalises mahus, so 10 tundi (öö)päevas ja 23 (öö)päeva kuus, siis saavad teised samale teenusele suunatudinimesed kasutada sama teenuskoha vabasid aegu.Teenuskoha ajalise täituvuse ninginimestele vajaliku ja sobiva teenuse kasutamise ajagraafikut peab teenuseosutaja. Teenuseosutaja lepib tema juures teenusel olevate inimestega vastavalt nende vajadustele ja teenuskoha vabadele aegadele kokku konkreetsed teenuse kasutamis.

Päevahoiu teenust osutatakse lastele vanuses 7-18, kelle hariduse omandamine toimub põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava alusel toimetuleku- või hooldusõppes.

Lapsehoiuteenus on lapsevanema töötamist, õppimist või toimetulekut toetav teenus, mille osutamise ajal tagab lapse hooldamise, arendamise ja turvalisuse lapsehoiuteenuse osutaja.

Lapsele tugiisikuteenuse osutamise eesmärk on koostöös last kasvatava isikuga lapse ea- või võimetekohase arengu toetamine ja vajadusel hooldustoimingute sooritamine.

Klientide kohaletoimetamine keskusesse ning tagasi koju.

Transporditeenust osutab FIE Andrei Šmakov

Isikliku abistaja teenuse eesmärk on parandada oma kodus elava sügava ja raske puudega liikumis- või nägemisabivahendit kasutava täisealise inimese iseseisvat toimetulekut igapäevaelus,

 Igapäevaelu toetamise teenuse eesmärk on inimese parim võimalik iseseisev toimetulek ja areng psühhosotsiaalse toimetuleku toetamise, igapäevaelu toimetulekuoskuste ja tööoskuste kujundamise ning inimese lähedaste ja temaga koos elavate inimeste nõustamise kaudu.